Hangi ülkenin neyi meşhur?

ABD:
Hawai Adaları, Kolarado Kanyonu (Büyük Kanyon), Oscar Ödülleri, Hollywood, Disneyland, Florida’daki Cap Canavarel Uzay Üssü (NASA), New York, Superior Gölü, Beyaz Saray, Pentagon, Yellowstone Milli Parkı, Kızılderililer, ABD’nin simgesi Deniz Kartalı, San Francisco Havaalanı, Yosemite ve Niagara şelaleleri, San Francisco Köprüsü (Golden Gate), Las Vegas, New Orleans (Caz müziğinin merkezi), Los Angeles, Harward ve Yale üniversiteleri, Wall Street (New York Borsası), Valley Kayalıkları (Arizona Çölü), Güney Dakota'daki dört Amerikan Başkanının büstünün bulunduğu Rushmore Dağı, Metropolitan Sanat Müzesi, Özgürlük Anıtı, Kaliforniya'daki Sekoya Ağaçları.
AFGANİSTAN:
Hayber Geçidi, Kaşmir Dokuması, Afgan Tazısı, Kabil Şehri, Hindikuş Dağları, Buda (Bamian) Kaya Heykelleri ve Tapınakları, Halı Kilim Dokumacılığı, Mezar-ı Şerif, Kandahar’daki Hırka-i Şerif Camii.
ALMANYA:
Arabaları, Berlin ve Köln Katedralleri ile Bremen Mızıkacıları, Ren Havzası (madencilik), Berlin Duvarı, Brandenburg Kapısı, Bergama Müzesi.
ARJANTİN:
Tango Dansı, Patagonya, Iguazu Şelalesi, And Dağları ve Aconcagua Zirvesi (Güney Amerika'nın en yüksek zirvesi), Büyükbaş Hayvan Besiciliği ve Arjantin Bifteği, et, yün ve şarap üretimi, Başkent Buenos Aires, Colon Tiyatrosu.
ARNAVUTLUK:
Krom üretimi, İşkodra Gölü, Anavut ciğeri ve Arnavut böreği.
AVUSTRALYA:
Ayers Rock Kayalığı (Dünyadaki en büyük monolit; Güneşin konumuna göre renk değiştirir. Aborjinlerin kutsal tapınağıdır.) Aborjinler (Avustralya’nın kırkbin yıllık yerlileri) Tasmanya Canavarı, Sydney’deki Opera Binası, Kanguru, Koyun Besiciliği, Okaliptus Ağaçları, Koala, uçamayan Emu kuşu, hertürlü sesi taklit edebilen Lir kuşu, Dingo köpeği, Kakadu Ulusal Parkı, Büyük Mercan Kayalıkları.
AVUSTURYA:
Viyana, Tuna Nehri, İnnsbruck ve Salzburg kayak merkezleri.
AZERBAYCAN:
Azeri dansları, Hazar petrolleri.
BARBADOS:
Şekerkamışı, turizm.
BELÇİKA:
Demir-Çelik Endüstrisi, Anvers Limanı, Brüksel’deki AET Binaları, Atomium Heykeli, Brüksel Ulusal Tiyatro Binası, Brüksel ve Brügge Şehirleri, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel Lahanası.
BELİZE:
Mercan resifleri.
BOLİVYA:
Kalay Madeni, Koka Bitkisi, Lama ve Alpacalar, Nevado de Llimani Dağları, Başkent La Paz (dünyanın rakım olarak en yüksekte yer alan başkenti), Tiahuannacu ve Aymara Kültürlerinin Kalıntıları, Potosi Şehri, Bolivya yaylaları.
BOSNA HERSEK:
Erik üretimi.
BREZİLYA:
Rio Karnavalı, Amazon Nehri, Tropikal Yağmur Ormanları, Kahve ve Muz Üretimi, Futbol, Iguazu Şelalesi, Şekerkamışı Üretimi ve İhracatı, Rio de Janerio Şehri ve Ünlü Copa Cabana Plajı, Sao Paulo, Brassilia ve Salvador Şehirleri, Mimar Oscar Niemeyer ( Başkent Brassilia’yı tasarladı ), Kahve satış limanı Santos şehri.
BİRMANYA - (MYANMAR) - ( BURMA ):
İrrawadi Nehri, başkent Rangoon şehri, Teak ağacı.
ÇEK CUMHURİYETİ:
Tarihi dokusuyla ünlü başkent Prag, Skoda otomobilleri, Pilsener ( plzen ) birası, Bohemya kristalleri, Karsbald kaplıcaları, Vaclav Havel.
CEZAYİR:
Büyük Sahra Çölü, petrol ve fosfat üretimi.
DANİMARKA:
Başkent Kopenhag, sığır eti, süt ve süt ürünleri, balıkçılık ( ringa, morina ), Hans Christian, Vikingler.
DOMİNİK CUMHURİYETİ:
Başkent Sano Domingo’daki Kristof Kolomb mezarı.
ENDONEZYA:
Sumatra, Selebes, Cava, Borneo, Timor, Moluk, Bali adaları, kauçuk ve baharat ( Moluk Adası ) üretimi, Yağmur ormanları, çoğu volkanik 13.000 adası, 128 adet etkin yanardağ, Bali tapınakları güçlü, şanlı kent anlamına gelen başkent Cakarta, kazıklar üzerine kurulu evler, pirinç ve balık üretimi.
FAS:
Kazablanka şehri, fosfat üretimi, Rif Dağları.
FRANSA:
Kozmetik ( Vıchy, Loreal, Nıvea, Roc ) ve Otomotiv Endüstrisi ( Renault, Cıtroen,Peugot ) Cannes Film Festivali, Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı, Champs Elysee Bulvarı Fransız Rivierası ( St.Tropez, Cannes, Nice ), Şarap ve Şampanya Üretimi, Moda’nın Merkezi Paris Şehri, Victor Hugo, Balzac, J.J.Roussou, Voltaire, Sartre, Moliere, Descartes, Montesguieu, Diderot, Stendhal, Emile Zola, Albert Camus gibi yazarları, Paul Gauguin, P.Cezanne, Renoir, Monet gibi Ressamları,J. P. Belmando, G.Depardieu, J.BinOche, I.Huppert, Notre Damus, Isabella Adjani Gibi Sinema Sanatçıları, Fransa Bisiklet Turu, Fransız Mutfağı, 1789 Fransız Devrimi, Mont Blanc Dağı, Napolyon Bonapart, Charles de Gaulle gibi Siyasetçileri, Normandiya Çıkarması, Paris Metrosu, Notre Dame Kamburu, HızlıTren, Sen ve Ren Nehirleri, Sarbonne Üniversitesi.
FİLİPİNLER:
Sayısı 7000′e ulaşan ada, Tepesinde sarıçiçekler açan ve ülkenin simgesi olan “Narra ağacı” Bohol adasındaki karstik oluşumlu “çikolata tepeleri”.
FİNLANDİYA:
Fin Hamamı ( Sauna ), Ren Geyikleri, Buzul Gölleri, Zambak Çiçeği, Nokia Cep Telefonları, Ormanları, Lapplar ( Samiler ) ve Kültürleri, Kağıt Üretimi ve İhracatı, Rauma ve Helsinki Şehirleri.
GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ:
Ümit Burnu, Altın, Zümrüt, Elmas gibi yeraltı zenginlikleri, Nobel barış ödülü efsanevi lideri Nelson Mandela.
GÜNEY KORE:
Hyundai Otomotıv ve Elektronik Endüstrisi, KIA, Samsung.
HAİTİ:
Kaplumbağa adası.
HIRVATİSTAN:
“Dalmaçya tipi kıyıları ve adaları,” Zagreb şehri, turizm.
HOLLANDA:
Haarlem Lale Bahçeleri, Yel Değirmenleri, Montofon ve Holstein Cinsi İnekleri, Peynir Üretimi, Denizin Doldurulması İle Oluşturulan Topraklar (Polderler), Çiçek Bahçeleri, Rotterdam Limanı, Amsterdam, Den Haag (insan hakları mahkemesi) ,Lahey (uluslararası adalet divanı) ve Maastricht Şehirleri, Van Gogh, Rembredant gibi Ressamları.
HONDURAS:
Kahve, muz.
HİNDİSTAN:
Tac Mahal ( Agra ), Amristar Altın Tapınağı ( Sih Tapınağı ), İndus ve Ganj Nehirleri, Bilgisayar Yazılımı, Çay, Pirinç ve Hint Keneviri Üretimi, Mahatma Gandhi, Tagore, Salman Rüştü, Bombay, Kalküta, Yeni Delhi Şehirleri, Himalaya Dağları, Hindistan Cevizi, Mango Meyvesi, Budizm Dini, Ayur Veda, Sankrist Dili ve Alfabesi, Vittala ve Dilwara Tapınakları, Kobra Yılanları ile Ünlü Hint Fakirleri.
IRAK:
Babilin Asma Bahçeleri (Semiramis ), Hurma Üretimi, Bağdat Şehri, Petrol Yatakları, Şattülarap Nehri,Uruk ve Ninova harabeleri, Bağdat, Basra, Kerbela şehirleri.
JAMAİKA:
Boksit üretimi, ( Alüminyumun hammaddesi ) Atletizm sporu, şeker kamışı ve muz üretimi.
JAPONYA:
Fuji Yanardağı, Çiçek Süsleme Sanatı ( İkebana ), Bonzai ( Küçük Ağaçlar ), Kimono ( Geleneksel Giysi ) , Otomotiv Endüstrisi( Honda, Mazda, Toyota, Mitsibusi, Isuzu ) Elektronik Eşya ( Sony, Sharp, Canon, JVC, Yashica ) ve Bilgisayar, Optik Aletler, Balık Avcılığı ( Suşhi ), Geyşalar, Sergei İmamura, Akira Kurosava Gibi Sinema Yönetmenleri, Sumo Güreşi, Tokyo, Kyoto,Nagasaki, Hiroşima Şehirleri, Depremlere Dayanıklı Yapıları, Hızlı Trenler, Budizm, Zen Budizm ve Şintoizm Dinleri.
KAMBOÇYA:
Kızıl Khmerler, Mekong Nehri, Budha Heykeli, Budha rahiplerince kutsal sayılan Angkor-vat şehri, Teak ağacı, pirinç.
KANADA:
Ülkenin Simgesi Akçaağaç, Kutup Ayıları, Eskimolar(İnuit=insan), Balık Avcılığı, Kağıt Sanayi, Calgary Kış Olimpiyatları, Kış Mevsimi, Toronto Televizyon Kulesi, Tundralar ve Buzullar, Ulusal Parklar, Ottawa, Toronto, Montreal, Calgary, Quebec, Van couver Şehirleri, Niagara Şelalesi.
KAZAKİSTAN:
Baykal ve Aral gölleri, Kızılkum Çölü, Seyhun Nehri ( Sir-i Derya ), Baykonur uzay üssü.
KENYA:
Nairobi ve Mombasa Şehirleri, Masai Yerlileri, Klimanjaro Volkanik Dağı, Safari Turları, Tsavo ve Masai Mara Ulusal Parkları, Nakuru Gölü, Rift Vadisi.
KOLOMBİYA:
Zümrüt Madeni, Medelin, Gabriel Garcia Marguez, Başkent Bogota, Altın Zenginliği ve Başkent Bogota’daki Altın Müzesi ( dünyada birinci ), Nevada del Ruiz ve Nevada del Tulima Volkanik Dağları, Kok Ağacı, Kahve Bitkisi ve ihracatı, Olmek Büstleri, Dünyanın en zengin kuş çeşidi.

KUVEYT:
Petrol Yatakları, Kraliyet Ailesi.
KÜBA:
Ernesto Che Guevara, Havana Purosu, Havana, Dansları ( rumba, mambo, konga, salsa, Küba bolerosu )  Fidel Castro, Şekerkamışı ve tütün Üretimi, Başkent Havana, atletizm, voleybol, boks gibi spor dalları.
LİBERYA:
Deniz ticaret filosu.
LÜBNAN:
Beyrut Şehri, Lübnan Sediri.
LİBYA:
Petrol Yatakları, Çöl Bedevileri, Muammer El Kaddafi, Fizan Çölü.
LÜKSEMBURG:
Demir rezevleri ve demir-çelik sanayi.
MACARİSTAN:
Balatan Gölü, Hun İmparatorluğu, Atilla, Bela Bartok (Besteci) İmre Kertez, Zoltan Fabri, Başkent Budapeşte.
MADAGASKAR:
Boabab Ağaçları ( Maymun Ekmeği Ağaçları ), Madagaskar Maymunu ( Katta ), Mahafaly Mezarlıkları ( Doğa Dinine ait ), “zebu” adı verilen hörgüçlü sığırlar, 800′ü bulan kelebek türü.
MAKEDONYA:
Mostar Köprüsü, başkent Üsküp.
MALDİVLER:
Mercankaya adaları, turizm.
MALEZYA:
Petrona Towers İkiz Kuleleri, Palmiye Yağı, Kauçuk, Kereste, Kalay, Başkent Kuala Lumpur, Tropikal Ormanlar, Taman Negara Ulusal Parkı.
MALTA:
Malta Şövalyeleri, Malta Eriği, Turizm,Başkent Valetta.
MEKSİKA:
Maya ve Aztek Uygarlıkları, Mısır Cipsi, Acapulco Sahilleri, Hasır Meksika Şapkası, Meksika Yemekleri, Viva Zapata, Pancho Villa, Meksiko City Şehri, Tikal Harabeleri, Barracana Del Cobre Kanyonu ( 1200 metre derin ) Frida Kahlo, Octavia Paz, Carlos Fuentes gibi sanatçıları, “hacienda” adı verilen büyük çiftlikler, gümüş ve petrol üretimi, domates ve bal üretimi.
MISIR:
Keops, Kefren, Mikerinos ve Gize Piramitleri, Nil Nehri ve deltası, Süveyş Kanalı, Pamuk ve hurma Üretimi, Kahire, İskenderiye Şehirleri, Assuan Barajı, Neferetetti, Tutan Kamon, Ramses, Ömer Şerif, Sina Yarımadası, El-Ehzer Üniversitesi, Papirus, Çöl Arazisi, Luxor Şehri ve Harebeleri ( Abu-simbel, Ramses obeliksi ) Kral Faruk, Cemal Abd-el nasır, Enver Sedat, İskenderiye feneri.
MOĞOLİSTAN:
Yurt Adı Verilen Moğol Çadırları, Taşlık Gobi Çölü, Kımız İçkisi, Kubilay Han, Cengiz Han, Timurlenk, Başkent Ulan Bator, Göçebe yaşam.
MONAKO:
Monte Carlo’nun kumarhaneleri, okyanus müzesi, otomobil yarışları, turizm.
NAMİBYA:
Namib Çölü, Etoşha Ulusal Parkı, Büyük Balık Irmağı Kanyonu.
NORVEÇ:
Vikingler, Balık Avcılığı, Sogne Fiyordu, Orman Ürünleri, Kuzey Denizi Petrolleri, Henrik İbsen ( Yazar ), Somon ve Ringa Balığı Üretimi, Kağıt Üretimi ve İhracatı, Ren Geyikleri, Kutup gece ve gündüzleri, Denizci Kızıl Erik ( Kristof Kolombdan 500 yıl önce Amerika kıtasına ayak basmıştır.)
NİJERYA:
Nijer Nehri, Mangrov ormanları, petrol ve doğalgaz rezervleri, kakao üretimi, yağmur ormanları, konuşulan 500 farklı dil, Wase Kayası.
NİKARAGUA:
Sandinista gerillaları.
PAKİSTAN:
İndus Nehri.
PANAMA:
Panama Kanalı, bakır rezervleri.
PERU:
İnka Uygarlığı, Nazca Çölü ve Dev Nazca Heykelleri, Titicaca Gölü, Balıkçılık, Koka Bitkisi, yük hayvanı “lama” ile yün üretiminde yararlanılan “alpaka,” And Dağları, Machu Picchu Harabeleri, Huaca del Sol ( Güneş Piramidi ), Lima Şehri, İnkaların Başkenti Cuzco Şehri.
POLONYA:
Polka Dansı, Varşova’daki Bilim ve Kültür Sarayı,Varşova ve Krakov Şehirleri,Solidarnosc Sendikası,Lech Walesa,Auschwitz (Oswiecim) Nazi Toplama Kampı.
PORTEKİZ:
Lizbon Şehri, Asor Adaları, Kristof Kolomb, Magellan, Bartolomeu Dias, Vasco de Gama gibi gezginleri ve deniz seferleri, Maderia Adası, Fadango ve Fado Müziği, Fatima, Porto Şehri, Karanfil Devrimi, Porto şarabı.
 
PORTO RİKO:
Salsa dansı.
ROMANYA:
Karpat Dağları, Karpatların maradonası George Hagi, Nikolay Çavuşesku.
RUSYA FEDERASYONU:
Kızılmeydan, Kremlin Sarayı, Moskova Metrosu, Bolşoy Opera ve Balesi, Moskova Sirki, Tayga Ormanları, Sibirya Ovaları, San Petersburg'un ( Leningrad'ın ) Beyaz Geceleri , Lenin, Stalin Gibi Politikacıları, Tolstoy, Çehov, Turgenyev, Mayakowski Dostoyevski, Gogol, Pasternak, Ehrenburg Gibi Yazarları, Rahmaninov, Çaykovski Gibi Müzisyenleri, Rudolf Nureyev, Wladivostok, Nowgorad ve İrkutsk Şehirleri,Yenisey, Don, Obi ve Lena Nehirleri, Çarlık Yönetimi ve Ekim Devrimi, Baykal Gölü, Trans Sibirya Demiryolu, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin Gibi Siyaset Adamları, Anna Kournokovika, Maria Sharapova ( Tenisçileri ).
SEYLAN ( SRİ LANKA ):
Yatan Budha Heykeli, Seylan çayı.
SUDAN:
Nübye Çölü, pamuk üretimi, Afrika kıtasının en geniş alanlı ve ençok komşuya sahip (10 ülke) ülkesi.
SUUDİ ARABİSTAN:
Arap Atları, Petrol Zenginliği, Hurma Üretimi, Rubulhali ve Deha Çölleri, Mekke ve Medine Şehirleri, Cidde Havaalanı, Suud Ailesi ve Kraliyet Yönetimi, Deve Kervanları.
TAHİTİ:
Turizm.
TAYLAND:
Çivi Adası, Fil Yarışları, Bangkok Şehri, Tayland Uçurtmaları, Maymun Festivali, Kwai Köprüsü, Budist Tapınakları, Kauçuk Üretimi, Mekong Nehri ve Deltası, Siyam Kültürü ve Kedisi, Başkent Bangkok’un su üstündeki evleri ( Klongları ), Fra-Patom-Şedi Tapınağı.
TAYVAN:
Gece Kulüpleri, Taipeh Şehri, Elektronik Eşya Üretimi, Chiang-Kai-Shek Müzesi.
TUNUS:
Zeytin ve Zeytinyağı Üretimi, Turizm, Kartaca Harabeleri,Şott Cerid Gölü, Şot adı verilen tuzlu ve sığ göller, Atlas Dağları, İslam mimarisi, Matmata’daki Mağara Evler.
TİBET:
Tibet Öküzü (yak ), Tibet Rahipleri, Lhasa Şehri, Dalay Lama, Potala Sarayı.
TÜRKMENİSTAN:
Pamuk Tarımı, Aşkabat Şehri, Karakurum Çölü, Petrol ve Doğalgaz Üretimi.
TÜRKİYE:
Yoğurt, İstanbul Şehri, Kız Kulesi, Peribacaları, Pamukkale, mutfağı, rakısı, Nemrut Dağı, Truva Atı, Efes Antik Kenti, Ağrı Dağı, Topkapı Sarayı, İstanbul Boğazı, Truva, Efes, Bergama Harabeleri, Ayasofya Camii, İstanbul ve Çanakkale Boğazları, Kazdağı, Anıtkabir.
UKRAYNA:
Kiev ve Yalta şehirleri, Donets kömürleri, Krivoy Roy demirleri, Çernobil Nükleer Santrali.
URUGUAY:
Parana Irmağı ve Parana halici, inek ve danaları ( Güney Amerikanın İsviçre’si ).
VATİKAN:
Dünyanın en küçük ülkesidir, Katolik Kilisesi, Papa, Hırıstıyanlığın Merkezi.
VENEZUELLA:
Hugo Chavez (Venezuella devlet eski başkanı), Angel Çağlayanı, Petrol Yatakları, Muz Üretimi, Güzellik Kraliçeleri, Caracas Şehri, Orinoco Nehri.
VİETNAM:
ABD için hüsranla sonuçlanan Vietnam savaşı, Along Koyu, Angkor Vat Tapınağı.
YEMEN:
Kahve Üretimi,Başkent Sana ve Sana Şehrinin ünlü Kerpiç Mimarisi.
YENİ ZELANDA:
Maori Yerlileri, Koyun Yetiştiriciliği ve yün üretimi, Başkent Wellington, Waitomo mağaraları.
İNGİLTERE:
Thames Nehri, Brıtısh Museum, Oxford Üniversitesi, Tower Brıdge, Bıg Beng Saat Kulesi, Wembley Stadı, Wımbledon Tenis Turnuvası, M.Jagger ( R.Stones ), P.Collins, Queen ( Fredy Mercury ), Rooben Hood ,İngiliz Porseleni, Çay Kültürü ( Beş Çayı ), İngiliz Pubları, Lordlar Kamarası, Londra, Liverpool, Birmingham şehirleri, Hyde Park, Endüstri Devrimi, Londra Borsası, Soldan akan Trafik, Kraliçe Elizabeth, İnç, Mil gibi ölçü birimleri, Francis Bacon, Bertrand Russel, Sheakespeare, Charles Dickens, George Orwell, Agatha Christie, Harold Pinter gibi yazarları, Windsor Kraliyet Sarayı, Devler Kaldırımı, Balmumundan ünlü heykellerinin sergilendiği Madame Tussaud Müzesi.
İRAN:
El Dokuması İpek, Tebriz, Isfehan, Şiraz Halıları, Cam ve Gümüş İşçiliği, Petrol Yatakları, Havyar,Tahran,İsfehan,Tebriz,Şiraz,Kum ve Meşhed şehirleri,Elbruz Dağı, Zerdüştlük,Bahailik Dinleri,Pehlevi Hanedanı,Humeyni,Minyatür resimleri, Seramik işlemeciliği,Hafız,Eşref,Hayyam ve Nizamilmülk gibi yazarları.
ÜRDÜN:
Lut Gölü (Ölüdeniz),Haşimi Krallığı,Amman ve Akabe Şehirleri,Wadi Rum.
İSKOÇYA:
Gayda Çalgısı, İskoç Viskisi, Erkek İskoç Eteği, İlk Klonlanan Koyun Dolly, Edinburgh ve Glasgov Şehirleri, Sean Connory.
İSPANYA:
Boğa Güreşleri, Flamenko Dansı, El-Hamra Sarayı, Mayorka, Minorka İbiza Adaları( Balear Adaları ), Fiesta, Zeytinyağı, Seat Otomotiv, Barcelona, Madrid, Granada, Sevilla, Cordoba, Santiago de Compostela Şehirleri, Rioja Şarapları, Pamplona ( Boğa Güreşi Festivali ), Kanarya Adaları, Sevilla, Toledo, Salamanca ve Barcelona Katedralleri, Cordoba Camii, Kraliyet Ailesi, Picasso, Salvador Dali, Goya, El Greco gibi ressamlar, Luis Aragon, Cervantes ( Don Kişotun Yazarı ), Garcia Lorca gibi yazarlar, Carlos Saura ( Carmen ), Antonio Banderas, Penolepe Cruz, Luis Bunuel, Pedro Almodevar gibi sinema sanatçıları.
İSRAİL:
Kudüs şehri, Ağlama duvarı, Yafa portakalı, Lut ve Teberiye gölleri, Necef Çölü, Şeria Irmağı.
İSVEÇ:
Nobel Ödülleri, Ericsson Cep Telefonları, Volvo Marka Otomobil, İkea ( Mobilya Firması ), Astrid Lindgren ( Masal Kitabı Yazarı ), Selma Lagerlöf, Ren Geyikleri, Olof Palme, ( unutulmaz başbakan ), Stockholm, Malmö, Göteborg Şehirleri, Alfred Nobel, Öoland Adası, Lappland Bölgesi ( yazın uzun gündüzleri ile ünlü ), İngmar Bergman.
İSVİÇRE:
Saat Üretimi, Çikolata Üretimi, Kış Sporları, Gölleri, Doğal Güzellikleri, Bankacılık Sistemi, Cenevre ( Pek çok uluslararası kuruluşun merkezi ) Bern, Zürih Şehirleri, Davos Şehri ve Toplantıları, Alp Dağları, Kara ve Demiryolu Tünelleri, İlaç Endüstrisi, Rutli Çayırları, milli kahramanları Guillaume Tell.
İTALYA:
Pisa Kulesi, Rönesansın Merkezi Floransa Şehri ( Roma ), Kanalları ve Gondolları ile Ünlü Venedik Şehri, Sardunya ve Sicilya Adaları, Etna ve Vezüv Yanardağları, Modanın Merkezi Milano Şehri, Deri, Gözlük , Giyim ( Benotton, Dıesel ), Otomotiv ( fiat,alfa romeo, ferrari,i veco ) ve Zeytinyağı Sanayii, Spagetti ve Pizza, Şarap ( Cianti ), Pavarotti, Rossini, Vivaldi, Puccini gibi Müzisyenleri, Leonardo Da Vinci, Fellini, Michelangelo, Raffael, Boticelli, Marco Polo, Roma, Cenova, Torino, Napoli, Palermo Şehirleri, Alp Dağları, Toskana Bölgesi, Collosseum, Dante Alleghri, Carlo Levi, Umberto Eccho, Giovanne Bocacccio Gibi Yazarları, Sophia Loren, Ornella Muti Gibi Sinema Sanatçıları, Abruzzo Ulusal Parkı, Gard köprüsü.
YUNANİSTAN:
Antik Yunan Mitolojisi ( Helen Kültürü ), Atina’daki Akropol Tepesi, Aynaroz Kayalıkları, Rodos ve Girit Adaları, Deniz Ticaret Filosu, Sirtaki, Olimpos, Delphi, Athos Dağı ve Rahipleri, Maria Callas, Nikos Theodorakis, 12 Adalar, Papandreu, Onasis, Başkent Atina, Korint Kanalı, Zeytinyağı üretimi, Hipokrat Yemini ( Doktorlar için ).
İZLANDA:
Balık Avcılığı, Volkanik Arazi ve Gayzerler ( Ateş ve Buzlar Ülkesi ), Geleneksel Koyun Yetiştiriciliği, Başkent Reyjkavik, Gullfoss Şelalesi, Edda Destanı, Sky tatlısı, Saga halk öyküleri, Reyjkavik turfandalıkları.
ZAMBİYA:
Zambezi Çağlayanları, Güney Luangwa Ulusal Parkı.
DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ:
Tanganika Gölü, manyok ve şekerkamışı üretimi.
ZİMBABWE:
Zambezi Irmağı, Hwange ulusal parkı, Viktorya ve Inyangambe çağlayanları, Kariba Gölü.
ÖZBEKİSTAN:
Semerkant ve Buhara ile Taşkent Şehirleri, Pamuk Üretimi, İpek Yolu, Kızılkum Çölü, Aral Gölü.
ŞİLİ:
Bağcılık ve Şarap Üretimi, Bakır Üretimi, Pablo Neruda, Atacama Çölü, Başkent Santiago, Salvador Allende, A.Pinochet, And Dağları, Dev taş heykelleriyle ünlü Paskalya Adası.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Son yorumlar